Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Flaskcoaster 11696089



*

nr 1169 6089


Flaskcoaster

pläter, höjd: 17 cm. Proveniens: Jean Jahnsson/van der Nootska palatset


Utrop:

1.000 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 mars 2018
kl 19:21:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/3 23:24:38 1      100 kr
18/3 20:24:32 2      200 kr
19/3 07:40:49 3      200 kr
19/3 07:40:50 2      200 kr (Budbetjänt)
19/3 07:41:02 3      250 kr
19/3 18:57:44 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: flaskcoaster flaskcoasters flaskunderlägg nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8244 Jardiniere
    silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:47
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:38
  • 8231 Salladier
    Pläter, England, Snurrbar. Diameter: 53 cm, höjd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:32




Ladda ner broschyr